RIHSS (Home)
Boys
Soccer
RISCA All Division
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Current
Standings
Current
Standings
Past
Standings
Team
W/L Records
Team
W/L Records
Champions
Division
I
Division II
Division III
Division IV
Division I-B (Non-State) (Defunct)
EIL
SENE
Division I
SENE
Division II
NEPSEC
Boys
Soccer Title Totals
Regular
Season (All Sports)
Individual
School Pages (All Sports)
School
Totals (All Sports)
All
Sports' Championships Year by Year (Every Division)
All
Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)
Championship
Results
Division
I
Division
II
Division
III
Division IV
Division I-B (Non-State) (Defunct)
Postseason
Current
Results
Past Results
First
Years of Teams in the RIIL
Projo All State
Current
Past
|
1996 Boys Soccer
R.I. Soccer Coaches Association All Division
Open Division North
First Team
John McCann, Barrington
Scott Powers, Barrington
Adam Purcell, Barrington
Brian Purcell, Barrington
John Andrade, East Providence
Tim Cullen, East Providence
Nelson Evora, East Providence
Michael Deffley, La Salle
Daniel Silva, La Salle
Matt Long, Smithfield
James Sisco, Smithfield
Dan Galvin, Portsmouth
Steve Yaegar, Scituate
Second Team
Kevin Simon, Barrington
Ryan Spicer, Barrington
Milton Silva, East Providence
Dario Teodoro, East Providence
Kyle Brennan, La Salle
Carlos Pinhancos, La Salle
Paul Ruhle, Smithfield
Jason Smith, Smithfield
Peter Benevides, Mt Hope
Michael Housley, Mt Hope
Antonio Mota, Mt Hope
Andy Rosa, Portsmouth
Mark Padien, Scituate
Third Team
Tim Willard, Barrington
Marco Pacheco, East Providence
Graham Lombardo, La Salle
Curtis Ruotolo, Smithfield
Jeffrey Pereira, Mt Hope
Andrew Combra, Portsmouth
Pete Ceprano, Scituate
Open Division South
First Team
Jason Bussiere, Chariho
Jacob Simmons, Chariho
Dane Smith, Chariho
Aydin Candas, South Kingstown
Edwin Requintina, South Kingstown
Dan Yoder, South Kingstown
Michael Allen, Hendricken
Neal McCarthy, Hendricken
Chris Hubbard, North Kingstown
James Williamson, North Kingstown
Todd McGuire, Toll Gate
Matt Brennan, West Warwick
Gary Puckett, Coventry
Second Team
Eric Anderson, Chariho
Kyle Liese, Chariho
Kyle Vredenburg, Chariho
Richie Cavanagh, South Kingstown
Greg Durant, South Kingstown
Billy Johnson, Hendricken
Tom Tarro, Hendricken
Skip Bergren, North Kingstown
Shawn Edge, North Kingstown
Jeff Kelly, Toll Gate
David Olsen, Toll Gate
Derek Correia, West Warwick
Bryant Lemme, Coventry
Third Team
Christopher Cullion, Chariho
Neil Hodge, South Kingstown
Alex Sherman, Hendricken
Matt Groder, North Kingstown
Shane Larkin, Toll Gate
David Clark, West Warwick
Derrick McFerran, Coventry
Large Division
First Team
Ryan Barker,Pilgrim
Jim Reilly,Pilgrim
Nick Riess,Pilgrim
Keith Dorsey,Cranston West
Chris Drew,Cranston West
Julio Estrada,Mount Pleasant
Sandro Pinto,Mount Pleasant
Juan Villasenor,Central
Pawel Kot,Woonsocket
Joshua Geruso,Woonsocket
Nilton Monteiro,Hope
John Gibney,Cumberland
Oscar Merida,Cranston East
Second Team
Shawn Carvalho, Pilgrim
Rob Currie, Pilgrim
Scott Hannouch, Cranston West
Jason Hudson, Cranston West
Fares Rihani, Cranston West
Richard Acheampong, Mount Pleasant
Luis Herbas, Mount Pleasant
V. Phonsaya, Woonsocket
Rean Ros, Woonsocket
Victor Almeida, Hope
Scott Corvese, Cumberland
Jason Dorrance, Warwick
Veber Teixeira, Shea
Zack Kahn, Cranston East
Third Team
Scott Vadnais, Pilgrim
Ken Mattia, Cranston West
Jose Lopez, Mount Pleasant
Teng Yang, Central
H. Xaymongkhoun, Woonsocket
Sarfaraj Nawaz, Hope
Braulio Franco, Cumberland
Gabriel Rei, Cranston East
Randall Shoemaker, Warwick
Helder Ferreira, Shea
Small Division North
First Team
J.R. DesJarlais, Burrillville
David Fortin, Burrillville
Stephen Rawson, Burrillville
Bernardo Nanclares, Central Falls
Luis Roque, Central Falls
Randy Gazaille, North Smithfield
Jack Messier, North Smithfield
Chris Bannon, Ponaganset
Zach Desrosiers, Ponaganset
Mike Gertrudes, Tolman
David Cherella, Classical
Mark Baldwin, Mount St Charles
Carlos Rendon, Lincoln
Second Team
Kevin Cahill, Burrillville
Keith Goodier, Burrillville
Kevin Barrosso, Central Falls
Scott Estrada, Central Falls
Abimal Fontalvo, Central Falls
Brandon Marien, North Smithfield
Jason Joseph, North Smithfield
Joel Grasso, Ponaganset
Corey Kiselica, Ponaganset
Mauricio Toro, Tolman
Tim Warren, Classical
Andrew Benoit, Mount St Charles
John Brito, Davies
Third Team
Andy Lenau, Burrillville
Carlos Ruiz, Central Falls
Jeff Petrin, North Smithfield
Daryl Fontenault, Ponaganset
Paul Barry, Tolman
Mike Kodos, Classical
Geoff Pelletier, Mount St Charles
Jose Rodrigues, Davies
Patrick Scoggins, Lincoln
Small Division South
First Team
Matt Buckley, Middletown
Tim MacGregor, Middletown
Joshua Golembeske, Middletown
Matt Laut, East Greenwich
Vincent Ragosta, East Greenwich
Chris Gencarella, Westerly
Brian Mastrofino, Westerly
Dan Lebeau, Exeter/West Greenwich
Scott Main, Exeter/West Greenwich
Matt Correira, Narragansett
Keith Nicodemus, Rogers
Chris Swiczewicz, North Providence
Chuck Tryon, Tiverton
Second Team
Matt MacGregor, Middletown
Bill Worseley, Middletown
Costa Dafoulas, Middletown
Eli Griffis, East Greenwich
Matt Moscardi, East Greenwich
Chris Simon, Westerly
Santos Terranova, Westerly
Chuck Costello, Exeter/West Greenwich
Jim Fleming, Exeter/West Greenwich
Bill Reardon, Narragansett
Matt Sergerson, Rogers
Mike Soares, North Providence
Nilton Oliva, Tiverton
Third Team
Jaime Filippo, Middletown
Tim Ryan, East Greenwich
Jeff Stevens, Westerly
Adam Bernardo, Exeter/West Greenwich
Mark Callaghan, Narragansett
David Lagow, Rogers
Nick Pessoa, North Providence
Carl Taylor, Tiverton
Stephen Demeo, Johnston |